Fiyatlamalar Fed’in İlk Faiz İndirimini Yılın Son Çeyreğine İşaret Ediyor

ABD Merkez Bankası (Fed), enflasyonla mücadele amacıyla politika faizini son 23 yılın zirvesine çıkardı. Ancak, bu politika faizinde bir indirim beklentisi, yılın son çeyreğinde artıyor. Fed yetkililerinin temkinli açıklamaları ve makroekonomik verilerin belirsizliği, bu durumu etkiliyor.

Dünya genelinde merkez bankalarının enflasyonla mücadelesine devam edilirken, ABD ekonomisinin yavaşladığı sinyalleri görülüyor. Ancak, Fed’in net bir yol haritası belirlememiş olması dikkat çekiyor.

ABD’deki iş gücü piyasasının sıkı olduğuna dair veriler, Fed’in politika alanını daraltan önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte, ülke ekonomisinin “yumuşak iniş” yapabileceği ihtimali, faiz indirimi için aceleci olunmayacağı görüşünü destekliyor.

Öte yandan, ülkedeki işsizlik oranı hala tarihi düşük seviyelerde seyrederken, nisanda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 3,4 artış kaydetti ve Fed’in yüzde 2’lik hedefinin üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Öte yandan, ABD’de geçen hafta açıklanan verilere göre, Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,3 artış gösterdi. Bu, 2022’nin ikinci çeyreğinden bu yana en düşük büyümeyi temsil ederken, nisanda yayınlanan öncü GSYH verilerine göre, ülke ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,6 büyüdüğü öngörülmüştü.

Ülkede kişisel tüketim harcamaları da nisanda aylık bazda yüzde 0,2 artış kaydetti, beklentilerin altında kaldı.

Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, nisanda aylık bazda yüzde 0,2 artış kaydederek beklentilerin altında kaldı. Yıllık bazda ise yüzde 2,8 artış gösterdi. Bu veriler, mart ayında çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 2,8 artış kaydetmesinin ardından gelmektedir.

Analistler, bu verilerdeki yumuşama eğilimine rağmen, Fed’in enflasyonla mücadele kapsamında attığı şahin adımların beklenen etkiyi henüz göstermediğini vurguladı.

İLK FAİZ İNDİRİMİ İÇİN YILIN SON ÇEYREĞİ ÖNE ÇIKIYOR

Enflasyonun istenilen hızda yavaşlamadığı ülkede, Fed yetkilileri tarafından zamanından önce politika faizini düşürmenin olası riskleri tartışılmaya devam ediliyor.

Bu durum, para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın ilk faiz indirimine son çeyrekte gidebileceği öngörülerini desteklerken, haziran ve temmuz aylarındaki toplantılarda Fed’in politika faizini sabit tutacağı tahmin ediliyor.

Bununla birlikte eylül toplantısında politika faizinin indirilmesi ya da sabit bırakılması konusunda kararsızlık öne çıkarken, fiyatlamalar yüzde 60 ihtimalle politika faizinin düşürüleceği, yüzde 40 ihtimalle sabit bırakılacağının beklendiğini gösteriyor.

Öte yandan, bankanın kasım toplantısında yüzde 87 ihtimalle ilk faiz indirimine gideceği fiyatlanırken, aralıkta yüzde 57 ihtimalle kasımdaki olası indirimin ardından politika faizinin sabit bırakılacağı tahmin ediliyor.

Cuma günü açıklanacak istihdam raporu verilerinin söz konusu beklentiler üzerinde etkili olması beklenirken, özellikle tarım dışı istihdam verisinden alınacak sinyaller yakından takip ediliyor.

FED YETKİLİLERİ “TEMKİNLİ” DURUŞLARINI KORUYOR

Ülkede açıklanan makroekonomik veriler enflasyonist baskıların hala etkili olabileceğini işaret etmeyi sürdürürken, bu durum Fed yetkililerinin faiz indirimi konusunda temkinli duruşlarını korumalarında etkili oluyor.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, enflasyonun kontrol altına alınmadan önce borçlanma maliyetlerini düşürmenin, ülke refahının temellerini riske atacağını kaydederek, faizlerin “uzun” bir süre sabit kalması gerektiğini söyledi. Kashkari, bir önceki açıklamasında da fiyat baskılarının yeniden artması durumunda daha fazla faiz artırımı ihtimalini göz ardı etmeyeceğini ifade etmişti.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de enflasyonunun yüzde 2 hedefine düşürülmesi için daha fazla faiz artırımına gerek olacağını düşünmediğini aktardı. Görünümün enflasyonun çok yavaş düşeceği yönünde olduğunu belirten Bostic, Fed’in kısıtlayıcı bir duruş sergilemesi gerektiğini vurguladı.

New York Fed Başkanı John Williams ise enflasyonun bu yılın ikinci yarısında da düşmeye devam etmesini beklediğini belirterek, yüksek borçlanma maliyetlerinin ekonomiyi kısıtladığını ifade etti. Williams, enflasyonun hala çok yüksek olmasına rağmen Fed’in politikasının iyi konumlandığını ve arz ile talep arasındaki dengesizliklerin hafiflediğini kaydetti.

PİYASALAR SİNYAL BEKLİYOR

Makroekonomik verilerden alınan sinyaller, Fed yetkililerinin temkinli duruşunu koruması ve bankanın politikalarına ilişkin belirsizlikler, varlık fiyatlarının sınırlı bir bantta hareket etmesine neden oluyor.

Buna göre, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi bir süredir yüzde 4,35-4,70 bandında hareket ederken, dolar endeksi 15 Mayıs’tan bu yana 104,2-105,2 seviyeleri arasında seyrediyor.

Altının ons fiyatı ise 5 Nisan’dan bu yana 2 bin 280 ile 2 bin 430 dolar arasından alıcı buluyor.

Analistler, özellikle tarım dışı istihdam verisinden alınacak sinyallerin varlık fiyatlarının yönü üzerinde etkili olmasının beklendiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x